Dzisiejszym tematem tego wpisu będzie instrukcja krok po kroku zatytułowana: Zakładamy Blog

czyli, jak od podstaw założyć bloga. Zdecydowałem się na napisanie tego artykułu  o tak słynnym tytule Zakładamy Blog pomimo tego, że temat ten jest przerabiany bardzo często w Internecie, a nadal wiele osób tak naprawdę nie potrafi sobie z tym poradzić. Dlatego też, jeśli szukasz poradnika jak to zrobić dokładnie krok po kroku to znalazłeś się w dobrym miejscu.

Pokaże Ci również dodatkowe narzędzia, które przydadzą się w dalszym etapie do zarabiania na tym naszym blogu. Myślę, że zapewne chciałbyś  czerpać z niego dodatkowy dochód. To będzie instrukcja którą możesz śmiało polecać innym, a przy okazji na tym zarabiać.

Przejdźmy więc najpierw do omówienia co będziemy instalować, oraz gdzie to najlepiej zrobić. Skupimy się nad systemem specjalnie przygotowanym do blogowania. Aplikacja, którą będziemy instalowali to WordPress”. Tak dobrze przeczytałeś.
WordPress to największe oprogramowanie służące nie tylko do blogowania, ale również do prowadzenia stron prywatnych, firmowych, sklepów Internetowych, jak również platform do szkoleń online. Jest to darmowe środowisko na licencji wolnego oprogramowania  GPL, które możemy używać dowolnie oraz swobodnie modyfikować czy rozwijać. Jeżeli zainstalujemy go we własnym miejscu, o którym za chwilę napiszę, to będziemy niezależni od narzuconych reklam, limitów instalacji czy ograniczeń instalacji własnych szablonów(własnego wyglądu graficznego strony).

Oczywiście nie mogę tutaj nie wspomnieć o już gotowym i zainstalowanym ” WordPressie” na wordpress.com, gdzie wystarczy się zarejestrować i już mamy bloga pod swoim indywidualnym adresem: „twójadresbloga.wordpress.com”.

Jak widzisz, ten adres nie wygląda zbyt profesjonalnie więc jeśli myślisz poważnie o blogowaniu i chcesz być rozpoznawalnym musisz posiadać domenę z chwytliwą i łatwą do zapamiętania nazwą np.: www.twojastrona.pl, www.twojsklep.pl, czy też www.twojeimie.pl

Dlatego zajmiemy się  własną instalacja  czystego skryptu WordPress, aby w pełni wykorzystać możliwości jakie dają nam modyfikacje, szablony oraz wtyczki zwane pluginami.
Wykupimy i podepniemy do naszego serwera domenę, skonfigurujemy serwer FTP, dzięki któremu wgramy nasz czysty system bloga oraz inne pliki.

Zakładamy Blog

Do zainstalowania naszego bloga potrzebujemy 3 rzeczy:

  1. domena, czyli nasza nazwa strony z blogiem,
  2. hosting plików www, czyli miejsce, gdzie będziemy przechowywali zainstalowany system WordPress oraz inne pliki w postaci zdjęć, ebooków lub filmów,
  3. paczkę samego czystego WordPressa którą ściągniemy ze strony producenta a potem wgramy.

1 Domena (nazwa pod jaką będzie wyświetlana nasza strona) jest bardzo ważnym i kluczową częścią przy dalszym pozycjonowaniu strony, budowy naszego wizerunku, lub firmy którą reprezentujemy czy też z którą współpracujemy.
Tzn. inną formę wybierzemy gdy prowadzimy własną działalność w Internecie i budujemy swoją osobistą markę np arturscibisz.pl ,a inną gdy jesteśmy lokalnym producentem piwa np. browar-zelaznydrwal.pl tak na marginesie, chłopaki z browaru Żelazny drwal w Cieszynie robią przepyszne piwo z krystalicznie z czystej i źródlanej wody, a pianka jest tak cudownie gęsta że aż się chce wypić od razu dwa. 🙂

Wracając do tematu. Z racji że od 2013 roku jestem klientem świetnej firmy hostingowej proponuje skorzystać właśnie z jej usług, gdyż już za kwotę 6 zł mamy pełnowartościowy hosting, który nigdy mnie nie zawiódł, a jest naprawdę porównywalny z innymi drogimi serwerami działającymi na polskim rynku. Jest też na tym hostingu oczywiście możliwość wykupienia domeny z własną nazwą lub nazwiskiem.

Przypominam że gdy chcemy budować własną markę by stać się rozpoznawalnym w świecie wirtualnym to warto wykupić domenę z nazwą „imienazwisko.pl” gdyż zawsze będziemy prezentowali siebie a nie firmę czy produkt. Natomiast gdy wykupujemy ja pod nazwą” nazwafirmy.pl” to co prawda markujemy się produktem lub firmą, ale pamiętaj, że firmę można rozwiązać, sprzedać czy też zmienić branżę, a nasze imie i nazwisko zostanie.

2. Hosting ( jak już wspomniałem to takie miejsce – dysk twardy gdzie składujemy nasze prywatne pliki, tylko że nie na naszym komputerze domowym lecz na umieszczonym publicznie, dzięki czemu jest możliwe, że ktoś z drugiego końca świata zobaczy naszą stronę www.

3. Ostatnią rzeczą jest czysta instalacja WordPress którą pobieramy z :  wordpress.org nie pobierajcie nigdy żadnych modyfikacji z innych stron bo nie wiadomo co w nich sie kryje. Najlepiej jest pobrać jak podałem ze sprawdzonego źródła autora.

Czas w końcu działać bo przecież napisałem parę linijek wcześniej że Zakładamy Blog 🙂

 

Gdy ściągnęliśmy już paczkę z WordPressa i zapisaliśmy sobie go gdzieś na dysku w komputerze, zajmiemy się jeszcze jedną instalacją małego programu przydatnego do wgrania za chwilę naszych plików z blogiem, ale również w późniejszym czasie do przesyłania naszych plików cz też innych modyfikacji. Program to taki kombajn do przeglądania naszych plików oraz do przesyłania na zewnętrzny serwer przez FTP.  Teraz zajmiemy się jego instalacją.

 

Program to „TotalCommander” do ściągnięcia tutaj  jeśli masz system 32 bitowy, zazwyczaj w starszych systemach niż Windows 10 oraz dla nowszych systemów z systemem 64 bitowym
oczywiście ściągamy odpowiednią wersję i instalujemy na komputerze. procesu instalacji nie będę omawiał gdyż wystarczy dać dalej, dalej, i dalej, gdyż nie ma tam nic na co by trzeba było zwrócić uwagę.

Rejestracja własnego miejsca na hostingu

Po zainstalowaniu przeszła pora do założenia naszego upragnionego hostingu za jedyne 6 zł,  (tyle co gumy do żucia bez cukru), więc chyba warto.  Przechodzimy więc do rejestracji dopóki jest promocja za 6 zł a nie 18zł.

klikamy w czerwony przycisk z napisem zamów hosting! a następnie wybieramy opcję z pakietem jaki chcemy zakupić. Myślę że najniższa opcja Ci w zupełności wystarczy, gdyż jak mówiłem jest to bardzo szybki i tani hosting.
Gdy już wybierzemy swój plan hostingowy, wymyślimy swoją nazwę, i opłacimy daną usługę możemy przejść dalej.
po wypełnieniu swoich danych dostaniemy maila z danymi i weryfikacją naszego hostingu.

Możemy się  już cieszyć naszym miejscem w świecie wirtualnym gdyż jesteśmy na półmetku.

Zakładanie konta FTP

Po poprawnym  zalogowaniu się na konto widzimy różne kolorowe kwadraty, klikamy w ten z rysunkiem kuli Ziemskiej
w napis zarządzaj  >>> a następnie ikonę Konta FTP i tam zakładamy konto generujemy hasło i właściwie tyle…
Teraz przejdziemy z powrotem tam gdzie widzimy różne kolorowe kwadraty, klikamy w ten z rysunkiem kuli Ziemskiej
w napis zarządzaj  >>> ale tym razem  klikamy w  ikonę dostęp FTP.

Wrócę teraz do naszego kombajnu który wcześniej instalowaliśmy TotalCommander. uruchamiamy go jeśli go zainstalowaliśmy, i na górze na pasku są różne ikony, klikamy w tą z napisem FTP po najechaniu kursorem myszy wyświetli się napis ” połączenia FTP” klikamy tam. następnie >>> nowe połączenie i nie pozostaje nam nic innego jak przepisanie z naszego serwera, tam gdzie była nasza zielona kula Ziemska, danych dostępowych. czyli przepisujemy do TotalCommandera dane:

sesja: tutaj co chcemy zazwyczaj naszadomena.pl
nazwa hosta: przepisujemy z : Host FTP
użytkownik : przepisujemy Nazwa użytkownika FTP
hasło: przepisujemy Hasło FTP które zapamiętaliśmy

Na koniec zaznaczamy okienko: użyj trybu pasywnego do transferu… jeśli nie mamy zaznaczonego i klikamy Ok.
Od tej chwili możemy się cieszyć własnym serwerem gdzie teraz wgramy wszystkie pliki naszego bloga.
Jeśli się gdzieś pogubiłeś w galerii posta masz obrazki. Kolejna rzeczą jest wgranie plików. Jak zapewne zauważyłeś program TotalCommander jest podzielony na dwie części więc po prawej wyszukujemy katalogu w którym zapisaliśmy paczkę w naszym wypadku mamy „wordpress-4.8.1.zip” klikamy w niego dwa razy i wchodzimy do środka.
Po lewej stronie musimy wejść na nasz serwer więc jeśli zamknęliśmy okno musimy znowu kliknąć w połączenie FTP i wybrać wcześniej ustawiony serwer. Klikamy >>> OK. Teraz kopiujemy wszystko w katalogu wordpress na nasz serwer do naszego katalogu głównego serwera ” public_html” najlepiej jest wszystko z prawej strony zaznaczyć klawiszem INSERT i przenieść myszką do tego katalogu. Gdy już skopiujemy musimy uruchomić przeglądarkę i wpisać na razie naszą nazwę serwera gdyż domena zacznie działać po kilku dniach.

Wpisujemy więc: www.naszanazwaserwera… do znalezienia u panelu hostingu, lub jeśli domena nam już działa to nazwę domeny.pl
Po wpisaniu powinniśmy ujrzeć panel instalacyjny naszego Wordpresa, wpisać nasze dane i gotowe.

Myślę że to nic trudnego takie postawienie serwera z własnym blogiem. W następnym artykule zajmiemy się konfiguracją całego systemu blogowego.

Pozdrawiam
Artur Ścibisz

 

 

Copyrights 2017 Artur Ścibisz

Wyślij wiadomość

Poprzez ten formularz możesz łatwo się ze mną skontaktować