Strategie marketingowe
Czym są strategie marketingowe w sprzedaży? W tym artykule przedstawię 5 głównych strategii marketingowych, które sprawdzą się doskonale nie tylko w usługach, ale również w sprzedaży produktów cyfrowych, sprzedaży kursów, w sklepach internetowych ale i produktów fizycznych.
Cele strategii marketingowych
dla kogo to jest?
- Jeżeli Twoim problemem jest to, że pomimo dużego ruchu na stronie sprzedaż jest zerowa
lub niska
- Reklamy, które tworzysz nie angażują odbiorców oraz są zbyt drogie i nie zarabiają na siebie
- Nie masz czasu
na ciągłe wymyślanie nowych promocji i strategii
- Twój produkt jest kupowany tylko raz i osoby nie wracają po więcej
- Brakuje Ci czasu na wszystkie rzeczy związane z prowadzeniem biznesu np. sprzedaż, obsługa klientów, wystawianie faktur, promocja, marketing, reklama.
Jak to wszystko pogodzić gdy dodatkowo prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą?
W tym artykule przedstawię krok po kroku co musisz zrobić, aby uporać się z tymi problemami. Chodzi już nie tylko i brak sprzedaży i zwiększenie zysków, ale przede wszystkim aby mieć więcej czasu dla siebie lub najbliższych.
Budowanie relacji
W sprzedaży najlepiej sprawdza się zasada zaufania. Co to znaczy?
Zastanów się, od kogo chętniej byś zakupił jakiś produkt. Od przyjaciela, kogoś kogo znasz czy od pierwszej napotkanej osoby “z ulicy”? Tak właśnie to działa.
Zaufanie
Chętniej kupujemy od kogoś, kogo już znamy, ufamy mu lub kiedykolwiek zetknęliśmy się z tą osobą lub marką. Dopiero gdy masz już zachowane te trzy elementy czyli rozpoznawalność, zaufanie i polubienie, można przejść do kolejnego etapu jakim jest zaoferowanie produktu lub oferty.
Przykład randki
Strategie marketingowe mógłbym porównać do randki z dziewczyną. Najpierw pokazujesz się nieznajomej, poznajesz ją. Kolejnym krokiem jest randka, następnie kolacja, spotkanie z przyszłymi teściami, zaręczyny, ślub a dopiero na samym końcu potomstwo. Nie odwrotnie.
Nie mówisz w pierwszym kontakcie dziewczynie, że chcesz mieć z nią trójkę dzieci i że chcesz być
z nią do końca swoich dni. Najpierw poznajecie się, budujecie relację i dopiero potem jest czułość
i zakładanie rodziny.
Poznaj, polub, zaufaj, sprzedaj
Tak samo musisz postępować z potencjalnymi klientami ale do tego dojdę w dalszej części artykułu.
Zanim przejdę do rozwinięcia tematu, to zadaj sobie pytanie, czy lubisz kupować gdy są dostępne promocje?
Widzisz, chyba każdy lubi kupić coś taniej gdy jest do tego okazja.
Doskonałym przykładem są święta lub black friday, gdy takie promocje są dosłownie wszędzie.
W połączeniu z poprzednim akapitem gdy mówiłem o słowach poznaj mnie, polub,
zaufaj i dopiero kup, wszystko to tworzy niesamowitą okazję do sprzedaży.
Ograniczone czasowo wyprzedaże i oferty.
Ograniczenia czasowe - presja czasu
Kolejnym elementem jest presja czasu i niedostępności. Widzisz czas upływający i gdy zegar dojdzie do końca, wówczas następuje koniec promocji i trzeba skorzystać ze standardowej ceny.
Strach przed utratą może mieć potężny wpływ na kupujących. Z przeprowadzonych testów wynika, że po umieszczeniu na stronie z produktem licznika czasu, jego konwersja była o prawie 9% lepsza niż w przypadku odmiany kopii produktu bez licznika upływającego czasu.
Stworzenie poczucia pilności wśród odwiedzających witrynę może sprawić, że więcej osób będzie kupować, a mniej osób będzie się zastanawiać nad decyzją kupna.
Stworzenie ograniczenia czasowego w postaci zegara lub licznika jest jednym z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów tworzenia pilności i niedoboru w Twoim sklepie.
Dlaczego to jest dobre rozwiązanie i dlaczego działa?
Dzieje się tak, ponieważ klienci nie chcą przegapić możliwości skorzystania z oferty.
Na przykładzie kończącej się oferty promocyjnej, ten zegar może zmusić klientów do podjęcia decyzji szybciej, niż gdyby tych ograniczeń czasowych nie było.
lęk przed stratą
Zachodzi ogólna niechęć do strat, gdzie większość ludzi woli ich unikać niż zdobywać zyski. Ograniczenia czasowe zwiększają ten psychologiczny wyzwalacz. Czy złapałeś się na zakupie produktu poprzez taki motywator jakim jest zegar i odliczanie czasu do końca promocji?
Ja się przyznam, że wiele razy. Generalnie jeśli sprzedajesz w Internecie produkty cyfrowe, ebooki, kursy, usługi oraz produkty fizyczne w sklepie internetowym to zależy Ci najbardziej na
monetyzacji odwiedzających klientów. Krótko mówiąc chcesz jak najwięcej sprzedać.
#1 Strefa Niskich Cen
Przejdę więc do pierwszej strategii, która jest oparta na niższych cenach a dokładnie
jest to “Strefa Niskich Cen”. Jak sama nazwa wskazuje, jest to specjalna strefa z niższymi cenami do której mają dostęp tylko osoby, które trafiły na listę mailingową.
Dwie pieczenie na jednym ogniu - budowa listy mailingowej
Zaletą tej strategii jest to, że bardzo szybko jesteś w stanie zbudować listę mailingową w każdej branży.
Doskonale również działa w remarketingu, czyli w dotarciu z komunikatem do osób, które już miały jakiś kontakt z Twoją marką lub osobą.
Jest to bardzo tania forma reklamy, ponieważ posiadasz już dane kontaktowe swojego Klienta. To strategia, która jest wykorzystana do sprzedaży tu i teraz i nie jest odwlekana w czasie.
bezpieczeństwo w razie awarii
Jest to również bardzo bezpieczne rozwiązanie, ponieważ nikt nie zablokuje Ci dostępu do listy mailingowej z bazą klientów a tym bardziej nie jesteś zależny od platformy na której tworzysz reklamę.
Pamiętaj, że zawsze może coś się nie spodobać w Twojej reklamie Facebookowi, Google, LinkedIn, Tik Tokowi i innym. Zatem, jak dokładnie działa ta strategia?
Kierujesz ruch na swoją stronę z różnych źródeł. Może to być reklama Google, reklama Facebook, LinkedIn, Tik Tok, blog oraz inne portale.
Na tej stronie znajduje się baner, link z informacją o specjalnej strefie niskich cen, lub inną nazwą np. strefie rabatów, strefie wyprzedaży itp. Wybór jest dowolny.
Zasada działania strefy niskich cen
Zainteresowana osoba z zamiarem kupna po niższej cenie klika w link/baner przechodzi na specjalną stronę sprzedażową, na której zamieszczona jest informacja o tym, że aby się tam dostać musi wypełnić formularz gdyż ta strefa dostępna jest tylko dla subskrybentów.
Gdy dana osoba poda swoje dane, wyświetli jej się automatycznie ta strona z wybranymi produktami po obniżonej cenie z ograniczonym czasem na zakup, z ograniczoną ilością sztuk. W takiej sytuacji musi się szybko decydować, gdyż może go ominąć szansa na zakup po obniżonej cenie.
Dzięki takiemu zabiegowi nie dość, że będziesz mieć zbudowaną listę mailingową, to jeszcze zwiększysz sprzedaż. Taką bazę będziesz mógł wykorzystać w późniejszym czasie do długotrwałej budowy dobrych relacji z klientami.
Będziesz mieć wiele okazji na wysłanie oferty czy informacji o kolejnych promocjach bez ponownego wydatku na kampanie reklamowe mające na celu dotarcie do tych samych odbiorców.
Podsumowując, jest to bardzo dobra strategia którą musisz wdrożyć u siebie.
Można ją w pełni zautomatyzować z lejkami sprzedażowymi oraz łączyć z innymi
strategiami o czym za moment się dowiesz.
#2 Strategia stosowania
Up Sell/ Cross Sell
Jest to kolejna bardzo ważna strategia do generowania przychodu. Działa ona w ten sposób, że po każdym sprzedanym produkcie lub usłudze, automatycznie jest proponowana dodatkowa sprzedaż.
Można to porównać do sprzedaży na stacji benzynowej lub McDonalda, gdzie do hamburgera proponuje się frytki lub Coca-Colę. Strona ta zwana One Time Offer ( OTO) z ofertą, którą można od razu zakupić jest przede wszystkim dostępna przez ograniczony czas.
Jednorazowa oferta - zasada niedostępności
Po upływie czasu system się przeładuje i osoba nie skorzysta już z tej oferty, gdyż zostanie przeniesiona na inną stronę uniemożliwiając ponowne wejście na stronę z upsellem
(produktem o wyższej i wyjątkowej wartości). Powoduje to ponownie poczucie pilności
i niedostępności co skłania do podjęcia decyzji tu i teraz.
Oczywiście na tym etapie warto również zaoferować jakąś dodatkową wartość w postaci dodatkowego bonusu w zależności od tego co chcesz sprzedać. Jeśli sprzedajesz kurs,
to zaproponuj dodatkowy moduł lub dostęp do grupy wsparcia.
Jeśli sprzedajesz usługę, to również daj coś dodatkowego a klienci chętniej zdecydują się kupić. Tak samo w Twojej sprzedaży, na stronie zaraz po zakupie powinna pojawić się dodatkowa oferta.
zwrot kosztów za reklamę
Korzyścią tego rozwiązania jest nie tylko zwiększenie wartości koszyka zamówienia, ale również częściowy lub całkowity zwrot wydanej kwoty na reklamę w tym całym lejku sprzedażowym.
W momencie, gdy sprzedajesz pierwszy produkt lub usługę UPSELL możesz nawet dopłacać do kosztów przesyłki lub nawet nie zarabiać. Ważny jest kolejny proponowany produkt w lejku.
To na kolejnym oraz jeszcze następnym produkcie zarobisz więcej pieniędzy, tak więc nie martw się, gdy na pierwszym dopłacisz. Zobacz jak mogą wyglądać ciekawe strategie marketingowe.
metoda darmowej książki
Często w sieci widzę jak marketerzy sprzedają drukowaną książkę oczekując w zamian od klienta tylko opłaty za przesyłkę. Dlaczego im się to opłaca? Ponieważ w kolejnym kroku proponują
dodatkowy droższy produkt, usługę, nie mówię już nawet o tym jak ich książki napakowane są sponsorowanymi linkami partnerskimi.
Dodatkowym atutem jest to, że przyzwyczajasz klientów do takich działań oraz ich angażujesz przez co chętniej wydają u Ciebie pieniądze.
#3 Strategia z wykorzystaniem botów
Strategia messengerowa z wykorzystaniem chatbotów bo o nich tutaj mowa, jest to strategia, która również sprawdzi się w każdym biznesie. Dzięki botom wiele działań jest zautomatyzowanych i nie trzeba każdej osobie, która jest zainteresowana produktem, usługą tłumaczyć wszystkiego od początku osobiście.
Strategia z wykorzystaniem botów w moim przypadku bardzo dobrze sprawdza się na początku procesu lejka sprzedażowego, gdzie bot segreguje osoby na poszczególne dziedziny współpracy.
Wyobraź sobie, że jesteś trenerem personalnym i w Twoim zakresie usług znajduje się: przygotowanie do zawodów, opracowanie planów treningowych, opracowanie diety, trening personalny. Każdy z tych tematów to osobna dziedzina i wiele czasu byś musiał poświęcić na
rozeznanie czym dana osoba jest zainteresowana.
Automatyzacja w biznesie
Dzięki botom, jesteś w stanie przygotować sekwencje wiadomości powitalnych, które przeprowadzą klienta do odpowiedniego momentu wypytując go o informacje potrzebne w dalszym etapie współpracy z Tobą oraz odpowiadając mu na pytania bez Twojego udziału.
Po takiej wstępnej rozmowie ze sztuczną inteligencją, możesz osobiście przejąć dowodzenie,
skontaktować się i umówić na rozmowę telefoniczną, ponieważ bot również wcześniej zapytał o nr telefonu. Dzięki temu jesteś w stanie obsłużyć więcej klientów zamiast odpowiadać na ogrom
wiadomości wstępnych zadanych przez potencjalnych klientów.
Co ciekawe, możesz stworzyć całą sekwencję kolejki wiadomości wprost na messengera gdzie osoba, która już dołączyła do bota, będzie otrzymywała co kilka dni zaplanowaną wiadomość tak,
jak w przypadku email marketingu.
sprzedaż za pomocą botów
Oczywiście możesz zaprojektować swojego bota tak, aby proponował produkty lub usługi.
Z tym ostatnim trzeba jednak uważać, ponieważ według nowych przepisów Facebooka masz tylko 24-godzinne okienko sprzedażowe aby zaproponować w wiadomości treść sprzedażową.
Ale nie martw się, da się to tak zrobić, żeby subskrybent bota otrzymał wiadomość bez blokady Twojego konta.
Strategia z wykorzystaniem botów jest idealnym rozwiązaniem do budowania listy messengerowej oraz mailingowej. Można ją łączyć z wcześniejszymi strategiami aby zwiększyć zasięg oraz sprzedaż.
#4 Strategia lejka
e-marketingowego
Ta strategia to jeden z elementów całego systemu, który musisz wdrożyć do swojego sklepu.
E-Marketing czyli nic innego, jak wiadomości do osób znajdujących się na Twojej liście mailingowej.
Jeśli posiadasz sklep, to obowiązkowo musisz również zintegrować go z listą mailingową. Po zakupie dane każdej osoby czyli jej imię i adres email powinny znaleźć się na liście klientów w systemie do email marketingu.
Takimi autoresponderem jest np.: ActiveCampaign, Sendinblue, Mailerlite, GetResponse i wiele innych , które znajdziesz na rynku. Polecam Ci na początek Mailerlite, gdyż jest darmowy do 1000 subskrybentów. Jak działa strategia e-marketingu?
kolejka wiadomości
Każda osoba, która dołączy do Twojej bazy mailingowej czy to po pobraniu ebooka, po zakupie produktu lub usługi będzie otrzymywać serię następujących po sobie wiadomości email, nie częściej niż co 7 dni aby nie spamować listy wiadomościami.
Nie będę się tutaj rozpisywał na temat tego, co w tych wiadomościach powinno się znajdować, ale przypomnij sobie początek tego artykułu gdzie napisałem o zasadzie Polub, Poznaj, Zaufaj i dopiero Sprzedaj.
Ocieplanie relacji w email marketingu
W taki sposób musisz podchodzić do wiadomości wysyłanych klientom, aby nie czuli się osaczeni Twoją sprzedażą. Pamiętaj : “Nie oświadczaj się na pierwszej randce”. Zastosuj automatyzację, która jest dostępna w wyżej wymienionych systemach do email marketingu.
Gdy wyślesz daną wiadomość, możesz robić warunki, follow-upy przypominające gdy ktoś nie odczyta wiadomości lub gdy nie kliknie w link, który jest w niej zamieszczony.
Czy już masz pomysł jak połączyć te strategie marketingowe ze sobą? Konkretniej o budowaniu biznesu w oparciu o listę mailingową dowiesz się z innego artykułu.
#5 Stwórz strategie
marketingowe dla
porzuconych koszyków
Kolejna strategia jest dedykowana dla tych, którzy sprzedają w internecie. Strategia
porzuconych koszyków to nie tylko ecommerce, ale też inne sprzedaże np. kursy czy usługi.
Należy podejść do tej strategii indywidualnie. Jest to chyba podstawowy element dla osób, które ciągle rozwijają swoje strategie marketingowe oraz topowych tricków w sprzedaży.
Jeżeli na Twoim sklepie widzisz wiele porzuconych koszyków, to warto zastanowić się co nie działa na stronie oraz dlaczego ktoś dodał do koszyka ale nie sfinalizował płatności. Być może rozmyślił się, nie był zmotywowany do zakupu lub odstraszyła go kwota transportu w przypadku produktów fizycznych.
remarketing do osób które były na stronie
Warto w tym miejscu zastosować reklamę remarketingową, ale nie taką jak zazwyczaj większość osób stosuje np. “ Hej Twój produkt czeka w koszyku”. Zamiast tego lepiej wyjść dalej z komunikatem i dać coś więcej na co możesz sobie oczywiście pozwolić.
Jeśli sprzedajesz buty - wówczas lepszym komunikatem będzie: “Hej twoje buty XXX czekają w koszyku. Zapłać teraz a dostaniesz przesyłkę gratis” lub “Opłać swoje zamówienie z butami XXX a dostaniesz pastę do butów gratis”.
W przypadku innych usług może być konsultacja gratis lub jakaś instrukcja do wdrożenia tu i teraz. Klienci uwielbiają BONUSY. Chodzi o to aby klient poczuł, że teraz mu się opłaca.
Jak wykonać taką reklamę na porzucony koszyk? Do stworzenia takiej reklamy musisz mieć już zintegrowany sklep z Facebookiem przez odpowiednie wtyczki.
Jeśli masz to już poprawnie zintegrowane oraz utworzyłeś katalog produktów wówczas możesz zrobić taką reklamę na porzucone koszyki.
W tym celu zaloguj się na swoje konto na Facebooku, przejdź do managera reklam i stwórz kampanię z celem na sprzedaż w katalogu.
Wybierz odpowiedni, wcześniej stworzony katalog z produktami i zamiast standardowego targetowania po wieku, zainteresowaniach itd. wybierz “Retargetowanie reklamy wśród osób, które podjęły interakcję z Twoimi produktami na Facebooku i poza nim”. Zaznacz pole “dodano do koszyka, ale nie zakupiono”.
Wybierz przedział czasowy jak miał upłynąć od momentu dodania do koszyka przez te osoby.
Ja wybrałem np. 7 dni - w takiej sytuacji moja reklama pokazałby się osobom, które do 7 dni wstecz dodały do koszyka produkt ale w rezultacie go nie zakupiły.
Ustaw optymalizację i wyświetlenia na zdarzenie konwersji.
W kolejnym kroku przejdź już do dodawania głównego tekstu i tworzenia kreacji reklamy, gdzie dynamicznie możesz podstawiać w komunikacie takie parametry jak nazwa marka czy cena i będą się one podstawiały samoczynnie w zależności od tego, jaki produkt klient dodał do koszyka a nie zapłacił.
Chcę pokazać tutaj tylko zarys bo jest to temat na osobne długie szkolenie.
Jestem ciekaw czy wykorzystujesz te strategie marketingowe u siebie w biznesie. Mam nadzieję, że Tak i teraz wzniesiesz się na wyżyny w marketingu. Zobacz powiązany artykuł jak dotrzeć do klienta. To również jest bardzo ważne, gdy chcesz wdrożyć strategie marketingowe.
Jeśli dotarłeś do tego miejsca, to gratuluję wytrwałości co oznacza, że jesteś osobą szukającą nowych wyzwań, nowych wskazówek i strategii marketingowych.
Jeśli podobał Ci się ten artykuł podziel się proszę komentarzem i udostępnij wpis dalej. Niech więcej osób dowie się co powinni wdrożyć u siebie do działań marketingowych.
Dodam jeszcze od siebie, że strategie marketingowe stale się zmieniają, więc musisz cały czas testować co obecnie działa na rynku.
Jeśli chcesz abym pomógł Ci w opracowaniu konkretnych strategii marketingowych, zapraszam Cię do odwiedzenia strony mojej agencji na solutionow.pl.